17-18 maja 2019, Warszawa
Pojęcie nicości jest w filozofii traktowane ambiwalentnie. Friedrich Christian Hebbel w Dziennikach pisał, że „O nicości nie można myśleć, nie przydając jej czegoś, przynajmniej nazwy, która z niej już coś czyni i wyłania ją ze sfery rzeczy nie dających się rozróżnić, do której nicość właściwie należy. Mowa dość często musi myśleć coś, co się nie da pomyśleć, albo traktować coś niemożliwego i nie istniejącego jako rzecz możliwą i istniejącą, bo tylko w ten sposób może dać przeciwstawnym pojęciom całkowity wyraz”. W tym duchu zastanowimy się nad dziejami tego pojęcia, analizując, czy rzeczywiście zawsze było tylko zwodniczym słowem pozbawionym realnej treści. Rozważając przejawy jego obecności w klasycznym dyskursie filozoficznym, postaramy się nie tylko ustalić różnorodne sposoby rozumienia nicości, lecz także poruszyć kwestię jej związku z kategoriami pustki oraz negacji. Nie odżegnując się od szerokiego kontekstu interdyscyplinarnego, zapraszamy do udziału w konferencji filozofów, psychologów, matematyków, fizyków, kulturoznawców, socjologów, teologów, historyków, literaturoznawców, orientalistów, politologów, prawników, a także wszystkie osoby zainteresowane wyżej przedstawioną tematyką, aby wspólnie rozpatrzyć doświadczenie rozprzestrzeniające się od końca XVIII wieku, które Fryderyk Nietzsche określił jako „przeszywające poczucie »nicości«”. Szczególnie interesująca będzie dla nas refleksja ukazująca nicość poza sztandarowymi wątkami wiążącymi ją z nihilizmem bądź destrukcją oraz zwracająca uwagę na tkwiącą w niej ewentualną, pozytywną siłę. Proponując ponowny namysł nad pojęciem nicości oraz jej wszelkich przejawów zarówno w naukach humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych, jak i w popkulturowych reinterpretacjach, nie tyle odchodząc od zagadnień ontologicznych, o ile uzupełniając je o problematykę egzystencjalną, organizatorzy konferencji chcieliby zwrócić uwagę Prelegentów na następujące, przykładowe wątki:
Organizatorzy zachęcają również do przysyłania propozycji abstraktów w języku angielskim. Ostateczny termin nadsyłania proponowanych abstraktów (maksymalnie 600 słów) mija 23 kwietnia 2019 roku. Na adres konferencja.nicosc@gmail.com prosimy przesłać dokument w postaci edytowalnej (.doc, .docx, .rtf) zatytułowany „Imię Nazwisko, Tytuł referatu” i zawierający: abstrakt, afiliację, tytuł naukowy, profil badawczy oraz dane korespondencyjne. Opłata konferencyjna wynosi 100 zł. Przewidujemy publikację najlepszych artykułów pokonferencyjnych w dedykowanym numerze kwartalnika „Kronos”. Program zostanie ogłoszony do 30 kwietnia 2019 roku.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 23 kwietnia 2019
Ogłoszenie programu konferencji: do 30 kwietnia 2019
Opłata konferencyjna: 100 zł
Organizatorzy: Uniwersytet Warszawski,Wydział Filozofii i Socjologii, Instytut Filozofii, Zakład Historii Filozofii Polskiej; Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego; Kwartalnik kulturalno-filozoficzny „Kronos”.